Breaking News

Suat Atalık’ın tavsiye ettiği 10 kitap

Satrançta oyuncular arasındaki hiyerarşi çok belirgin olmasına rağmen, iş kitaplara kalınca seçim ister istemez sübjektif olmakta. Benim tavsiyem, açılış kitaplarından uzak durup ,biyografi ve turnuva kitaplarınıza yönelmeniz.

Lestedeki kitaplar için analizsatranc.com uzerinden Alper Efe Ataman ile temasa geçebilirsiniz.

İşte benim listem:

My60MemorableGames1. My 60 Memorable Games, Robert James Fischer

‘Hafızalarda iz bırakacak 60 partim’ 11. dünya şampiyonu Fischer’in geride bıraktığı neredeyse tek eseri olmakla kalmayıp,tüm otoritelerin okunmasının gerekliliğinde birleştiği kitapların başında gelir. İlk baskısı 1969’da yapılan eserin cebri notasyonlu kopyasını dilediğiniz yabancı dilde bulabilirsiniz.

steinitzfischer2. From Steinitz to Fischer, Max Euwe

‘Steinitz’den Fischer’e’,5. Dünya şampiyonu Euwe’nin ilk 11 dünya şampiyonunun en ilginç kazançlarını derlemiş olduğu bir başyapıt.1976 yılında basılmış olan kitap Informator diliyle yani içinde söz olmadan yalnızca analiz veren bir yapıda olsa da şampiyonları ve oyunlarını öğrenmenize hizmet edecektir.

laskermanual3. Lasker’s Manual of Chess, Emmanuel Lasker

‘Lasker’in Satranç Elkitabı’.1960 yılında tekrar baskısı yapılan kitapla,filozof şampiyon Lasker’den satrancın filozofisini öğrenebilirsiniz.

sovietmiddletech4. Soviet Middlegame Technique, Peter Romanovsky

‘Sovyet Oyunortası Tekniği’. İlk baskısı 1929 yılında yapılan oyunortası şahaseri,sizlere oynarken rehber olacak her türlü stratejiyi barındırmaktadır.Rusça,Sırpça veya İngilizce olarak bulabilirsiniz.

keresend5. Practical Chess Endings, Paul Keres

‘Pratik Oyunsonları’,Botvinnik devrinin uzatmalı 2 numarası,ilk kez 1973 yılında bastığı bu kitapla oyunsonu hakkında bilinmesi gereken her şeyi ortaya koymuştu.

rabinoviciendgame6. The Russian Endgame Handbook, İlya Rabinovich

‘Rus Oyunsonu Rehberi’, seminerler için hazırlanmış olup, Keres’in kitabıyla öğrendiklerinizi tekrar test etme şansını içerdiği sorular vasıtasıyla size sunar.Berger’in kitabından sonra ve Fine’ın ‘Temel Oyunsonları kitabından önce basılan bu kitabı diğerlerine tercih etmem tamamen sübjektif. İngilizce baskısı 2012’ de geldi.

capafundamentals7. Chess Fundementals, Jose Raul Capablanca

Satrancın Esasları,bana göre en başta değil de en sonda okunması gereken kitaplardan biri. Satrancı ne kadar iyi bildiğinizi zannederseniz zannedin,Capablanca’nın bu ölümsüz eserinde size hitap eden bir şeyler bulacaksınız. Türkçe baskısı da mevcut.

888-miniature-studies8. 888 Miniature Studies, Genrikh Moiseyevich Kasparian

‘888 Kısa Etüd,’büyük etütçü Genrikh Kasparian’ın 2010 yılında oğlu Sergey Kasparian tarafından basılmış etütlerin tarihçesini anlatan bir yapıt. Etüd deyip geçmeyin, hesap yapabilme yetinizi artırmak istiyorsanız doğru adres etütlerde saklı.

nimzowitschkeene9.Aaron Nimzowitsch:A Reappraisal, Raymond Keene

‘Aaron Nimzowitsch’in Değerini Bir Kez Daha Takdir Etmek’ , kanımca Nimzowitsch’in Mein System(Sistemim)’den bile daha iyi oturmuş bir kitap. Hipermodern ekolü, Nimzowitsch -Larsen etkileşmesini çok iyi gösteren bu kitap İngilizce ve belki de yalnız İngiliz notasyonuyla basılmış olsa da okunması bilhassa pozisyonel oyununuzun gelişmesinde bir kilometre taşı olacaktır.

richteraventures10. Aventures et Mesaventures, Kurt Richter

‘Maceralar ve Kazalar’ ünlü Alman satranç konuşmacısı Kurt Richter’in konferanslarına konu olmuş pozisyonlardan oluşan,bir başucu veyahut yol kitabınız haline gelebilir. İlk baskısı Berlin’de 1967 yılında yapılan kitap sadece her seviyeden kişiye hitap etmekle kalmayacak aynı zamanda basit kombinezonlarıyla taktik görüşünüzü keskinleştirecektir.

Eğer bu kitaplardan oluşan bir kütuphaneniz olursa,ve her birini başından sonuna okumayı başarırsanız Büyükusta olma yolunda en önemli adımınızı atmışsınız demektir.

Check Also

Tarih boyu en iyi 10 savunma.

Şans atak edenden yanadır ama savunma da şampiyona kazandırır. Satranç savunma ve hücumun içiçe olduğu ...

Leave a Reply