Breaking News

16.Avrupa Bireysel Bayanlar Birinciliği

Gürcistan’ın Çakvi kentinde 19-30/Mayıs/2015 tarihleri arasında yapılan 16.Avrupa Bireysel Bayanlar Birinciliği baştan sona sürprizlerle dolu geçti.

Çakvi aslında Batum yakınlarında küçük bir köy! Şampiyona denize çok yakın mesafedeki ismi duyulmuş ‘Oasis(Vaha)’ otelinde yapılmış olsa da gözün gördüğü, turnuva öncesi internette yayınlanan fotoğraflara hiç benzemiyordu.

Internetteki fotoğraf

 

Gerçek foto

IMG_0917

Otelin etrafı devamlı inşa halinde olduğu için şantiyelerden devamlı gürültü gelmekteydi. Bu şartlar altında satranca konsantre olmak son derece zor olmasına rağmen oyuncular ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Ama bu 2si Gürcü (Cagnidze ve Yavakaşvili) biri eski dünya şampiyonu Bulgar Stefanova olmak üzere 3 en üst düzey kadın satranççının turnuvayı yarıda bırakmasını engellemedi. Ben şahsen böyle bir şeyi hayatımda ilk kez görüyorum!

Turnuvada yaşanan skandalların en büyüğü 2300 civarında reytingli turnuva öncesi sıralamada 45.Rumen WGM Mihaela Sandu’nun 5/5 yapmasıyla başladı.Rumen oyuncunun bilgisayar yardımı aldığına dair şayialar çıkmasına rağmen ispat yokken ortada olan sadece iyi bir neticeden ibaretti.8. turda turnuvanın sonucunu mutlak şekilde etkileyeceği belli olan Jukova-Sandu partisinden evvel organizatörlerin önüne biri naklen yayının 15 dakika gecikmeyle yapılmasını diğeri ise Sandu’nun oyunlarının kati surette naklen yayınlanmamasını isteyen bazı katılımcılar tarafından imzalanmış iki dilekçe geldi. İkinci mektup Sandu’nun hile yaptığına dair hiç bir kanıt olmamasından dolayı kabul görmedi ama mektupların yaratmış olduğu psikolojik etki bu turda kazanan Jukova’nın Avrupa Şampiyonluğu’nu perçinlemekle kalmadı, zavallı Sandu’nun geri kalan oyunlarının tümünü peşpeşe kaybetmesine neden oldu.

Mihaela Sandu

İlk 7 turda sadece 3,5 puan toplayabilince turnuvaya kötü bir başlangıç yapmış oldum.Buna rağmen son 4 turda 3 puan almayı başararak neticede önümüzdeki Dünya Bayanlar Şampiyonası’na katılmaya hak kazandım.

Turnuva sayfası

Check Also

Gümüş Göl

Eski Yugoslav Cumhuriyetleri su kaynakları çeşitliliği açısından her zaman dikkat çekmiştir. Sırpça adıyla Srebrno Jezero ...

Leave a Reply