Breaking News

Mariya Muzıçuk yeni dünya Şampiyonu!

Satrançta kadın-erkek ayrımı neden vardır? Sorunun cevabı satrancın spor oluşunda.5-6 saatlik fiziksel bir performans göstermek zorunda kaldığınız karşılaşmalardan üstüste 9-25 arası bir sayıda yaptığınızda bu husus ister istemez ortaya çıkmakta. Eski dünya şampiyonu Robert James Fischer ‘Dünya bayanlar satranç şampiyonuna at çıkarım!’ dediğinde ondan da eski şampiyon Mişa Tal’in ‘Fischer Fischer’dir ama At da At!’ dediği unutulmamalı. Diğer tüm sporlarda olduğu gibi satrançta da kadın-erkek arasındaki performans farkı kapansa da diğer bir taraftan mevcudiyetini hala sürdürmekte olduğu unutulmamalı.

mariya-muzychuk-women-champion-2015-chess

2015 yılı Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası Rusya’nın Soçi şehrinde 64 oyuncuyla 17/Mart-4/Nisan/2015 tarihleri arasında 6 turlu eleme usulü üzerinden oynandı. Finalde Rus Pogonina’yı 2,5-1,5 (+1,=3) yenen Ukraynalı Mariya Muzıçuk yeni dünya şampiyonu oldu:

Gelmiş geçmiş en başarılı bayan satranççılar GM Judit Polgar ve GM Hu Yifan.Satrancı bırakan Judit Polgar kadınlararası tutnuvalarda zaten hiç oynamamıştı, fakat bu şampiyonada gözler Hu Yifan’ı aradı. Şampiyonaya katılmayı reddeden dünyanın en güçlü kadın oyuncusu,o tarihlerde Uluslararası Hawaii Satranç Festivali’nde yarışıyordu. Bu ilginç kararın sebebi ,her ne olursa olsun Hu Yifan’ın 6 ay içinde unvan maçına çıkmak zorunda olduğundan şampiyonaya katılmayı anlamsız bulmasıydı.Kıssadan hisse 11-31/Ekim/2015 tarihleri arasında Mariya Muzıçuk-Hu Yifan maçı bir sonraki dünya şampiyonunu belirleyecektir.

Check Also

Gümüş Göl

Eski Yugoslav Cumhuriyetleri su kaynakları çeşitliliği açısından her zaman dikkat çekmiştir. Sırpça adıyla Srebrno Jezero ...

Leave a Reply