Breaking News

Zürih Festivali

Satranç asırlardan beri hak ettiği sponsorlara kavuşamamıştır. Yatırdığı paranın karşılığını alamama korkusu ve popülizm bunun en önemli nedenleri. Küçük çaptaki konuyu öğrenmekten aciz sponsorlar ise yine bence en tehlikelileri. Tüm entelektüel alanlarda olduğu gibi satranca da zaman zaman zengin eli uzanmış olsa da bunun en hüzünlü örneklerini teşkil eden, Leo Nardus-David Janowski,Prens Dadyani-Mihail Çigorin ilişkileri ve geçen yüzyılın son yarısındaki Linares turnuvalarının organizatörü Luis Rentero akla gelmekte. Bardağın dolu yarısına bakacak olursak son devirde Zürih festivalini düzenleyen Oleg Skvortsov başı çekmekte. Moskova’daki gemoloji yani kıymetli taşlar bilimi üzerine çalışan bir kurumun sahibi Skvortsov her sene İsviçre’nin Zürih kentinde bir festival düzenlemekte. Bu yıl ki festivalin davetlileri Caruana, Anand, Kramnik, Aronyan ve Nakamura olunca ana turnuva 2784 ortalamayla 22. kategoriye erişti.

Zurich featured

Tek turlu döner turnuva öncesi başlangıç sıralamasını belirlemek için kura çekimi yerine yapılan yıldırım turnuvası festivalin ilk etkinliğiydi.Yıldırım turnuvasını rahat kazanan Aronyan ağır partilerde başarılı olamayıp sonunculuğu paylaşırken,sabık dünya şampiyonu Anand birinciliği aldı:

Festivalin hızlı satranç bölümü daha çok izleyici çekerken bu bölümü kazanmasına rağmen Kramnik toplam puanlarda ekarte oldu.Ağır partilerde kazanca 2 beraberliğe 1 puan,rapidlerde galibiyete 1 beraberliğe 0,5 puan veren sistemlerde alınan toplam puanların bileşimi Nakamura ve Anand’ı Beyaza 5′ Siyaha 4′ verilen yıldırımla ‘armageddon’ olarak oynanan finale taşıdı. Beyazlarla kazanmak zorunda olan Anand kötü bir oyunla hemen yenilince şampiyon Nakamura oldu.

Fotoğraf – chess-news.ru

Check Also

Yeni Başarı

time weddingdress hospital shopping auto game desk rock office paypal book diplomcay care sport clothes ...

Leave a Reply