Breaking News

Acaba FIDE ilk GM unvanını hangi oyuncuya verdi?

Yasin Özdemir soruyor:

Sevgili Suat Hocam,  Aklıma satranca başladığımdan beri takılan bir soru var, o da bir oyunda açılışın bittiğini nasıl anlayabilirim. Bilgim dahilinde bir oyunda açılış 8-20 hamle arasında bitiyor ama bittiğini nasıl anlayabilirim hala daha bunu anlayamıyorum. Birde aklıma bu gün gelen bir soru var acaba FIDE ilk GM unvanını hangi oyuncuya verdi? Şimdiden cevabınız için teşkkür ederim.

GM Suat Atalık cevaplıyor:

Yasin Bey,
Açılış, oyunortası, oyunsonu safhaları arasında geçiş bölümleri de vardır. Açılıştan oyunortasına geçişi ,gelişimin tamamlanmasıyla anlayabilirsiniz. Bir kez taraflar gelişimlerini tamamlarlarsa oyun yeni safha olan oyunortasına geçmiş demektir.

FischerBotvinnik

İlk başlarda büyükustalık sadece bir hitap tarzı olarak kalırken, 1950’lerden sonra geriye dönük olarak bir çok uluslar arası turnuva kazanmış olan, devrin dünya şampiyonu Botvinnik’in başı çektiği bir gruba FİDE unvanı vermiştir. Aynı yıllarda unvanı yeni alacaklar için şartlar konulmuş, 1970’lerden sonra da Arpad Elo’nun reyting sistemini kurmasıyla kriterler arasına, kategori ve reyting de dahil edilmiştir.
Saygılarımla
Suat Atalık

Check Also

Yeni Başarı

time weddingdress hospital shopping auto game desk rock office paypal book diplomcay care sport clothes ...

Leave a Reply