Breaking News

Satranç Çalışması

Sitemize çok sık gelen sorulardan biri sadece nasıl değil, aynı zamanda neyin çalışılacağı. Nelerin çalışılması gerektiğini bir yapı halinde gösterirsek:

1) Oyunlar

a) Kendi oyunlarınız

b) Güncel oyunlar

c) Klasikler:Bilhassa dünya şampiyonlarının oyunları.

2) Oyunun safhaları

a) Açılış çalışması: Kesinlikle ezber yok! Motiflere, fikirlere hakim olmak ve kendi fikirlerinizin olması önemli.

b) Oyunortası: Plan, kombinezon çözme ve hesabı kuvvetlendirici çalışmalar

c) Oyunsonu: Az taşlı teorik oyunsonlarını iyi öğrenmek ve çok taşlı oyunlardan gelen pratik örnekleri incelemek.

Kolayca görüleceği gibi satranç antrenmanı çok zor ve detaye olan bir spor dalı. Önemli olan vaktinizi iyi bölüp ona göre çok sık çalışmanız. Günlerce,aylarca ara verdikten sonra suni bir başlangıç haliyle efektif olmayacaktır.

Çalışmanızda kitaplardan ve satranç takımından yararlanmaya çalışın. Bilgisayar ve verdiği değerlerin anlaşılması üzerine kurulu kompüterle iletişim profesyonel aşamaların gereği. Geliştirmek isteyenlerin tahta başında düşünerek zaman geçirmesi, taşları oynatmadan varyantlar hesaplaması şart. Başkaları tarafından oynanmış oyunlar incelenirken,bu oyuncuların ne kadar uzun bir sürede söz konusu partiyi oynadıklarını lütfen unutmayınız! Ustaların ne düşündüklerine vakıf olup,hamlelerin dilini anlayabildiğiniz zaman satrançta gelişmeye başlarsınız.

Oynadığınız oyunlara özen göstermeyi unutmayın. Notasyon kağıtlarınızı sakın kaybetmeyin,atmayın. Oyunlarınızı okunaklı yazın, kağıtta okuyamadığınız hamleleri oyunu hatırlayabileceğiniz zaman zarfında bilgisayara geçirmeyi ihmal etmeyin. Bilgisayar bu konuda,bilginin saklanması, bilgiye en kısa sürede erişilmesi noktalarında size yardımcı olacaktır.

Kendi oyunlarını iyi incelemek konusunda öne çıkan en önemli iki isim Alekhine ve Botvinnik’tir. Steinitz, Tarrasch,Rubinstein, Nimzowitsch, Reti, Tartakower, Fine, Kotov gibi ustalar da geride bıraktıkları teori ve kitaplarla çalışma yöntemleri hakkında bizi bilgilendirmiş olsalar da hiçbiri Alekhine ve Botvinnik kadar sıkı bir çalışma yapmaya muvaffak olamamışlardır.

Ülkemizde bilhassa balangıç seviyesindeki öğrencilerde, antrenörlerinin körü körüne kendilerine öğrettikleri fevkalade riskli sistemleri uygulamada başarısızlık görülmektedir. Örneğin neden bir veya bir kaç er verdiğini anlamamış olan ve anlamamakta ısrar eden kişiler birden fazla oyunu aynı şekilde kaybetmekte.

Konuyla ilgili bugünkü örneği benim en iyi bilinen oyunumdan seçtim. Unutmayın ki bu oyundaki yenilik aslında, 2 ay önce aynı varyantta kazanmış olmama rağmen gelişmeleri yeterince tatminkar bulmadığım başka bir oyunumun analizi esnasında ortaya çıkmıştı….

örnekleri görmek icin tıklayınız

Check Also

Yeni Başarı

time weddingdress hospital shopping auto game desk rock office paypal book diplomcay care sport clothes ...

Leave a Reply