Breaking News

Nasıl Çalışmalı ?

Soru:

Merhaba hocam. Ben turnuvalara hazırlanıyorum. Oyun sonunu kitaptan, oyun ortasını da taktik antrenmanlarla çalışıyorum. Fakat açılışta ciddi eksiğim var. Ve nasıl çalışmam gerektiğini  bilmiyorum. Acaba güçlü satranççıların kullandığı bir yöntem var mı?

GM Suat Atalık cevaplıyor…

Nasıl Çalışmalı ?

Son zamanlarda sık gelen sorulardan biri nasıl çalışmalıyım. İlk olarak belirtmek isterim ki,soru soranların seviyeleri, yapılacak çalışmanın niteliğinden ziyade niceliği yönünde değişimi gösteriyor: Çok çalışın!

Satranç çalışması tüm diğer konularda olduğu gibi kişinin kendine mahsus olan bir konu. Önemli olan kişinin bilhassa başlangıç seviyesinde mümkün olduğu kadar çok çalışıp eksiklerini kapatmayı amaçlaması. Antrenör yani profesyonel yardım bu aşamada faydalı olabilir. Zaten sitemizin kuruluş amaçlarından en önemlisi de internet üzerinde satranç dersleridir.

Ne tavsiye edilebilir? Benim yapabileceğim en iyi tavsiye kitaplar ve oyun analizi. Kendi oyunlarınızı, klasikleri ve güncel turnuva oyunlarını satranç tahtası üzerinde gereken vakti ayırıp analiz etmeye çalışın.Yapılan tipik hatalar,belli bir seviyenin altında bilgisayar progamı ile çalışmak,profesynellerin saatler harcadığı parti ve pozisyonları çok hızlı geçmek,ezberlemeye çalışmak. Unutmayın satrançta ezbere yer yokdur!

Açılışlar konusunda,oyunun prensiplerini iyi anlatan kitaplarla başlamak tavsiye edilir .İlk başta prensipleri uygulayıp,deneme yanılma yönüyle oyuncu neleri oynayabileceğine kani olur. Tavsiye edilen küçük bir açılış repertuarına ilk yıllarda sadık kalmaktır.

Oyun ortasına gelince, kombinezon ve problem çözmek hem göz keskinliğini hem de hesap yetisini artırabilir. Daha sofistike olan bir aşama plan kurabilmekdir. Her zamanki gibi oyun analizi ve kitaplar bu safhada size yardımcı olacaklardır.

Oyunsonu bölümüne gelince, teorik oyunsonlarını iyi öğrenip, oyunlarınızda oluşmuş olanlarla kıyaslayabilmeniz büyük önem kazanmakta.Unutmayın ki literatürün hemen hemen olmadığı bir dönemde Capablanca yaklaşık 1000 adet imajiner kale finalini kendi kendine analiz etmişti.

Kıssadan hisse,analiz etmeye alışın ve satranca daha fazla vakit ayırın. Aldığınız kitapları teker teker okuyun ve bitirin ,koleksiyonculuk ve satranç oyunculuğu iki ayrı konu. Sakın başarıya giden yolda ufak tefek taktik ve açılışların geçer akçe olduğuna kendinizi inandırmayın, ustalığın sırrı iyi hesap yapabilmekte ve bunu sağlıyanda yoğun çalışma.

Check Also

Yeni Başarı

time weddingdress hospital shopping auto game desk rock office paypal book diplomcay care sport clothes ...

Leave a Reply